DERMAL DOLGULAR

DERMAL DOLGULAR

Her bölge için farklı çözümler sunan ve genellikle hyaluronic asit içeren bu maddeler yaşlanmanın belirgin olarak görüldüğü yüz bölgesi için sıklıkla kullanılmaktadır.  Hyaluronic asit normalde cilt altında bulunan maddelerdir. Derideki yaşlanma ve yüz konturlarındaki bozukluklar dolgu maddeleri ile giderilebiliyor ve daha canlı parlak bir görünüm elde edilebiliyor.

KULLANIM ALANLARI
   Dolgular, mimik hareketlerinden bağımsız kırışıklıkları yok etmek, yara izlerini düzeltmek, travmatik çukurları doldurmak ve yüzdeki bölgeleri belirginleştirmek amaçlı kullanılmaktadır. Estetik amaçlı daha çok dudak kalınlaştırma, ağız etrafı derin kıvrımları giderme, dudak üstü dikey kırışıklıkları germe, boyun ve dekolte kırışıklıklarında, el sırtındaki kırışıklıklarda, yanak bölgesini belirginleştirme, çene ve burun gibi organlarda istenen volümleri elde etme amaçlı kullanılır.

HANGİ MADDELER DOLGU AMAÇLI KULLANILIR?
Hyalüronik asit
Kalsiyum Hidroksiapatit
Yağ
 

ETKİ SÜRELERİ
Dolgu maddeleri uygulama anında etkileri görülmeye başlar. Kullanılan dolgu maddesine göre etki süresi 6 aydan başlar, 18 ila 24 aya kadar devam eder.

NE ZAMAN YAPILABİLİR?
Dolgu uygulaması ihtiyaç görülen her yaşta ve her mevsimde uygulanabilir.

KİMLERE UYGULANMAZ
Dolgu maddeleri gebelere ve emzirme dönemindeki kişilere, 12 yaş altındakilere, bağışıklık sistemi baskılayıcı tedavi alanlara, aktif enfeksiyon ve inflamasyon bölgesine uygulanmaz.

İŞLEM ÖNCESİ
Kişinin dolgu yapılacağı alanlar ve yağların alınacağı alanlar belirlenir. Gerekli fotoğraflama yapılır. Kan sulandırıcı ilaçların 1 hafta öncesinden kesilmesi tavsiye edilir.

İŞLEM
Herhangi bir anestezi gerektirmez. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Sıklıkla kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde lokal anestetik maddeler vardır. Uygulama aşamasında ve sonrasında ağrı oluşumunu engellerler. İşlem yaklaşık 1-30 dakika kadar sürer.

İŞLEM SONRASI
Uygulama sonrası ise 2 -3 saat yüzün yıkanmaması, makyaj yapılmaması, masaj yapılmaması, eğilme ve yatma gibi hareketlerin yapılmaması önerilir. Hemen işe dönülebilir. Etkisi hemen görülür. Takip eden 2 gün bol sıvı alımı önerilir, uygulanan madde sıvı emer ve etkisi daha çok ortaya çıkar.

YAN ETKİLERİ
Dolgu uygulamasından sonra aynen botox uygulaması gibi uygulama bölgesinde kızarıklık ve ekimoz olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı, içeriğinin yoğun olmasından dolayı daha fazla olması beklenir ancak çoğu dolgu maddeleri lokal anestetik içerirler ve ağrı etkisi minimalize edilmiş olur. Bir diğer nadir görülen yan etki granülom (cilt altı tesbih taneleri) oluşmasıdır. Vücudun bu maddeleri yabancı cisim olarak algılayıp kist formasyonu oluşturmasıdır. Ancak tedavisi mümkündür.

 

ZARARLI MIDIR?
Dolgu maddeleri kullanıldığı bölgede sınırlı kalır yani lokal olarak uygulanır, vücuda dağılmaz, herhangi bir iç organı etkilemez, sistemik bir yan etki yapmaz. FDA ( Amerikan İlaç Araştırma Dairesi) onaylı botox tüm dünyada yaygın olarak 20 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Son olarak bu tip uygulamaların uzman doktorlar tarafından yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir.