BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI

BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI

Botulinum Toksin son yıllarda özellikle yüzde ki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Günümüz’de en sık uygulanan kozmetik prosedürdür.

Botulinum toksini, bir bakteri olan Clostridium Botuliunum A egzotoksinidir. Bu toksin sinir uçlarından kasların kasılması için gerekli olan maddelerin salınmasını engeller. Böylece uygulanan bölgedeki kasların kasılmasını bloke ederek , ciltteki mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların  giderilmesine yardımcı olur. Klinik olarak toksinin faydaları 3 ile 6 ay arasında gözle görülmektedir.  Tüm klinik etkilerin gerilemesi 6 ile 7 ay sürer. İki yıl boyunca düzenli toksin enjeksiyonu yaptıran hastalar botulinum toksininin etkilerinde uzama fark edebilirler.

KULLANIM ALANLARI

Botulinum Toksin alın bölgesindeki yatay çizgilerin, iki kaş arasındaki dikey çizgilerin, göz kenarındaki (kaz ayağı) yatay çizgilerin, burun üzeri çizgilerinin, dudak üzeri dikey çizgilerinin, boyundaki çizgilerin giderilmesinde, kaş kaldırılmasında. El, ayak, yüz ve koltuk altı (aksilla) aşırı terlemelerinin tedavisinde (hiperhidroz) Migren ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

NE ZAMAN YAPILABİLİR

Botulinum toksin uygulaması ihtiyaç görülen her yaşta ve her mevsimde uygulanabilir.

YAN ETKİLERİ

Toksin uygulamasından sonra hafif bir kızarıklık ve ekimoz (morluk) olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı ve acı oldukça azıdır. Göz kapağında kısa süreli düşme (4 ile 6 hafta) yaşanabilir.

Botulinum toksin etki sonrası donuk bir yüz ifadesi yapmaz. Mimiklerde azalma yaptığı için ifade değişikliği olabilir ancak ilaç dozu ayarlanarak doğal bir görünüm elde edilebilir. Uygulama, bu konu hakkında deneyimli kişiler tarafından ( uzman doktorlar) uygulandığında sorunlu çizgileri ortadan kaldıran ve yüzde parlaklık sağlayan bir yöntemdir.